„Marzenia z piasku" („Dreams of Sand")

Data: 2016-05-22 19:30:00, Miejsce: sala ToTu, BECEK, Teatr: Ytuquepintas Company (Hiszpania)

Piękne, pełne wizualnej poezji przedstawienie, łączące tworzenie malowanych piaskiem obrazów z wykonywaną na żywo muzyką oraz elementami sztuki lalkarskiej. Opowieść dla widzów, w każdym wieku.

Wykorzystując tę subtelną formę hiszpańscy artyści opowiadają uniwersalną historię, na którą składają się obrazy, migawki z życia dwojga ludzi, ich marzenia – od dzieciństwa przez rozmaite ulotne, ale też zapadające w pamięć doświadczenia, po dorosłość i wreszcie czas spojrzenia wstecz, za siebie. „Marzenia z piasku” to rodzaj teatru, który jest zarazem nowoczesny i głęboko zakorzeniony w tradycji – tradycji opowiadania poruszających, pełnych emocji opowieści – w tym przypadku opowieści bez słów, z wykorzystaniem wykonywanej na żywo muzyki.

Ytuquepintas to młody kataloński zespół działający od 2012 r. i mający swoją siedzibę w Mataró (Barcelona). Grupę założył uprawiający wiele dziedzin sztuki artysta Borja González we współpracy z kompozytorem i pianistą Rocim Salą oraz zajmującym się produkcją spektakli Joaquimem Aragó. Obecnie do zespołu dołączyli muzycy Francesc Pugčs (wiolonczela) i Alexandre Guitart (instrumenty perkusyjne).

Zespół specjalizuje się w realizowaniu spektakli, których głównym motywem są malowane piaskiem obrazy – tworzone na podświetlonym stole, z którego obraz przekazywany jest w czasie rzeczywistym na duży ekran. W spektaklach często wykorzystywane są dużych rozmiarów lalki oraz zwykle wykonywana na żywo muzyka. Wszystko po to, aby nieść w świat piękne, wypełnione poezją historie, opowieści, których odbiorcą może być widz w każdym wieku.